Kuidas alustada äritegevust Rootsis?

Silvia Strauss on Bookwise & Co üks osanikest, kes pakub kohalikele ja rahvusvahelistele ettevõtetele finantsteenuseid Stockholmis.

Järgmises intervjuus annab Silvia Strauss praktilisi näpunäiteid sellest, kuidas alustada äritegevust Rootsis. Millele tuleks tähelepanu pöörata, et vältida suuremaid takistusi eduka äritegevuse alustamisel.

Kirjelda sissejuhatavalt äritegevuse alustamisest Rootsis?

Rootsi on samuti paljuski digitaalne riik nagu Eesti ja digitaalsusest saavad eelkõige kasu need, kes on rahvastikuregistris ja kel on läbi isikukoodi bank-id. Sealjuures on bürokraatia täiesti eksisteeriv ning võtab oma aja ametiasutustes. Kui mujal riikides võivad teatud toimingud ja protsessid olla automaatsed, siis Rootsis vaatab taotlused, teadaanded, läbi vastava ametiasutuse töötaja isiklikult ja teeb otsuse.

Äritegevuse alustamine võtab ka sellepärast aega, et Rootsis ei ole n-ö kiirmenetlust ega automaatset asutus-teenust nagu Eestis. Osaühingu ettevõtlusvorm kui selline puudub, ning aktsiakapitali pealekandmine on kohustuslik, muidu ei ole võimalik asutada aktsiaseltsi. On olemas ka teisi ettevõtlusvorme, kuid eelkõige puudutame siin kõige levinumat ja populaarsemat – aktsiaseltsi ehk aktiebolag.

Kuidas toimub ettevõtte registreerimine Rootsis?

Ettevõtte registreerimiseks on kaks võimalust:

Asutajad alustavad protsessi Äriregistris, avavad pangas asutuskonto ning kannavad aktsiakapitali kontole, seejärel saab Äriregister asutusprotsessiga edasi minna ja registreerimistõend väljastada ning seejärel taodeldakse Maksuametis maksuregistreeringud. Kõik eelnev eeldab, et asutajal on võimalik avada Rootsis asutuskonto. (Mõningail juhtudel on ka võimalik asutuskonto avamine mujal EU-riigis).

Osta valmisfirma (lagerbolag), kus pangakonto ning aktsiakapitali osa on täidetud juba valmisfirma müüja poolt ning seejärel vahetada Äriregistris ettevõtte info ja taodelda maksuregistreeringuid. Pangakonto avamine on lihtsam, kui algselt asutuskontoga avamisel.

Millised on kõige tähtsamad ametiasutused ettevõtte alustamisel Rootsis?

Bolagsverket (Äriregister), Skatteverket (Maksuamet)

Ei üle ega ümber saa ka pangast, kel on suur otsustuõigus, kas avada konto või mitte. Ja ilma pangakontota äri ajada ei saa.

Mis on kõige tavalisemad vead, mida tehakse ettevõtte registreerimisel Rootsis?

  • Ollakse liiga optimistlikud aja suhtes- oodatakse kiiret menetlust ametiasutuste poolt ning sageli on äripartneritele juba lubatud äritegevust samal ajal.
  • Ei olda end kurssi viidud rootsipoolse maksuseadusega ning kuidas raamatupidamine toimib, mis erineb Eesti raamatupidamisest.
  • Ei teata, et Eesti digiallkiri ei kehti Rootsis ning digi-ID dokumente ei ole võimalik rootslastel avada.

Kuidas neid vigu vältida?

Alustada asjaajamist varakult ning teha endale selgeks kuidas äritegevus praktiliselt Rootsis välja näeb. Esmane konsultatsioon tasub end pikemas perspektiivis väga ära. Tee endale selgeks mida pead tegema, mis järjekorras ja mis on ettevõtte kohustused.  Kui konkreetseid töid ja projekte ei ole ees ootamas, siis kindlasti uuri turgu ja võimalusi Rootsis. Oleme Eestile küll geograafiliselt lähedal, kuid siinne töö ja äripartnerluse kultuur erineb Eestist.

Kontakt:

Juta Lander, Managing Director – Expand Abroad

Silvia Strauss, COO – Bookwise & Co

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga